مقالات

10 کاری که پیش از سفارش طراحی سایت باید انجام دهید

طراحی سایت

10 کاری که پیش از سفارش طراحی سایت باید انجام دهید

به مهارات و جمله فعالیت‌های ی که در راستای ساختار یک سایت از ابتدا تا انتها انجام می گیرد، طراحی سایت می گویند. همه ی این فعالیت‌های  صفر تا صد توسط طراح سایت بنا بر برنامه ریزی‌ها بر روی متون و تصاویر و فایل‌های  تصویری و صوتی انجام می گیرد. طراحی سایت تاریخچه ای نسبتا طولانی دارد و به حدودا به سال 1999 میلادی باز می گردد که در این سال تیمی به نام (برنزلی) سایت خودشان را برای بار اول در جهان در چند سطر و یک لینک که گویا به ایمیل خود او به طور (mailto) ایجاد نمود را، طراحی کرد. و بنا به گفته‌های  بالا اکنون متوجه شدید که این تیم به عنوان اولین طراح وب شناخته شدند. این اتفاق به عنوان یکی از عظیم ترین تحولات در قرن 2021 در زمینه ارتباطات و اطلاعات نام برده می شود.

طراحی سایت

پیشنهاد و معرفی کارهایی قبل از طراحی سایت

یکی از دغدغه‌های  جهان امروز راه اندازی و طراحی وب سایت می باشد، طراحی سایت فرقی نمی کند که برای معرفی محصولاتی که عرضه می کنید باشد و یا یک فروشگاه آنلاین باشد و چه بسا حتی یک سایت ساده شخصی باشد در هر صورت طراحی سایت بدون آگاهی می تواند تبدیل به یک پروژه گاهی سخت و صد در صد چالش برانگیز شود و حتی در برخی مواقع می تواند طاقت فرسا نیز باشد. اگر شما با کارهایی که قبل از شروع ساخت و طراحی سایت باید انجام گیرد آشنایی کامل نداشته باشید باعث میشود که یک سایت ناموفق و نامناسب طراحی کنید. شما به عنوان یک فرد که متقاضی طراحی سایت خود است باید اطلاعات مناسب و کافی در این زمینه کسب کنید و برخی کار‌ها را قبل از تماس حاصل کردن با شرکتی که به عنوان طراح سایت خود انتخاب کرده اید به اتمام برسانید.

از جمله کارهایی که قبل طراحی سایت خود باید انجام دهید عبارت اند از:

به عنوان اولین کار لازم باید در مورد اینکه چه نوع سایتی می خواهید خوب فکر هایتان را بکنید. سایت‌های  متفاوت، امکانات مختلفی را دارا هستند و همین موضوع گفته شده بر روی قیمت اخر طراحی سایت  و نیز کارآمد بودن سایت شما اثر می گذارد. طبق تحقیقات ما چند نوع سایت داریم که از انواع آن‌ها می توانیم به: طراحی وب سایت شرکتی که یکی از پرطرفدارترین سایت‌ها می باشد. اگر شما از طراحی سایت خود هدف تان معرفی برخی از محصولات یک شرکت می باشد و در کنار آن می خواهید اخبار و برخی اطلاعاتی در مورد شرکت و یا سازمان مورد نظر را با مخاطبان خودتان به اشتراک بگذارید، این سایت انتخاب درستی می باشد. از انواع سایت‌های  شرکتی می توان به چند دسته از آن که عبارتند از: سایت پزشکی، سایت شخصی، سایت وکیلان، سایت سازمانی، سایت شهرداری‌ها و غیره اشاره نمود.

می توانید یک سایت خدماتی نیز طراحی کنید که این سایت برای نمایش بعضی از خدمات به کاربران و مخاطبان است.سایت‌های  خدماتی را نیز می توان به موارد: سایت آموزشی،سایت ترجمه، سایت خبری و غیره دسته بندی نمود.

طراحی سایت

دومین مرحله ای که باید قبل طراحی سایت انجام دهید، تحقیق کردن و آگاهی کسب کردن درباره مشتریانی که هدف شما است می باشد. شما باید آگاه باشید که با طراحی سایت مورد نظر خود چه کسانی مورد نظر شما هستند که با فعالیت‌های  سایت شما آشنا شوند و یا اینکه باید بدانید که محصولاتی که شما در سایت خود عرضه می کنید مناسب کدام گروه سنی و کدام طبقه از اقشار جامعه می باشد. مشتریان هدف شما گاه می توانند کودکان باشند و گاه مادران و یا نوجوانان و یا حتی سالمندان و غیره.

پس از شناسایی کردن گروه هدفی خود میتوانید طراحی سایت خود را با توجه به آن شروع کنید و به سلیقه و نیازهای همان قشر و یا گروه هدف انتخابی تان توجه نمایید. در صورت رعایت این موارد سایت شما بی نهایت تاثیر می گذارد و کیفیت آن بالا می رود.

سومین کاری که شما برای طراحی سایت خودتان باید بدانید این است که بررسی و تحقیق کنید که امکانات مورد نیاز در سایت شما چیست. شما باید توجه کنید که کدام یک از امکانات نیاز شما و مخاطبان و بازدیدکنندگان سایت شما را برطرف میکند و در صورت احتیاج داشتن به امکانات و ویژگی خاص آن را با شرکت طراحی سایت خود در میان بگذارید. دقت داشته باشید که وجود ویژگی که مورد نیاز شما و بازدید کنندگان سایت شما نیست هزینه اضافه ای را به شما تحمیل خواهد کرد.

در چهارمین مرحله شما باید میزان بودجه خودتان را در راستای طراحی سایت مشخص نمایید و این کار به شما کمک می کند که سریع تر به نتیجه دلخواه برسید.

در مرحله پنجم شما باید تحقیق در مورد انواع سیستم‌های  طراحی سایت را به پایان برسانید. استفاده از سیستم‌های  متفاوت معایب و مزایای مخصوص خودشان را دارند. سیستم‌های  طراحی سایت به طور کلی به سه نوع: وب سایت‌های  CMS، سایت‌های  خصوصی PHP، سایت‌های  اختصاصی ASP , NET  تقسیم می شود.

مرحله بعد که مرحله ششم میباشد انتخاب کردن شرکت طراحی مناسب است. بعد از بررسی کردن امکانات مورد نیاز شما  و سایتی که می خواهید طراحی کنید و کسب کردن آگاهی‌های  لازم درباره نوع‌های  مختلف سایت‌ها و روش‌های  متفاوت و مختلف برنامه نویسی بهتر است که یک شرکت متناسب با اهداف و خواسته‌های  خود انتخاب نمایید و برخی طراحی سایت خود را به جای یک شرکت طراحی سایت به یک (فریلنسر) می سپارند که ما این کار را به شما توصیه نمی کنیم.

در هفتمین مرحله شما باید هزینه و قیمت طراحی سایت خود را بررسی کنید. بخش عمده ای از هزینه‌های  مصرفی برای طراحی سایت به دستمزد برنامه نویسان، راه اندازی و گرافیک تعلق می گیرد.

بررسی قرارداد، انتخاب طرح و دیزاین، خرید دامنه و جمع آوری اطلاعات اولیه، به ترتیب مراحل هشتم نهم و دهم طراحی سایت می باشد و البته مرحله دهم را می توانیم هم جزء اولین مراحل  سفارش و  طراحی سایت به حساب بیاوریم  و هم جزء مراحل نهایی. وقتی قصد طراحی سایت برای شرکت خود دارید لازم است قبل از سفارش راه اندازی سایت یا پیش از تمام شدن پروژه بعضی موارد را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ نُه = 10